COUPNUM

COUPDAYBS

توضیح

این تابع دفعات باقیمانده پرداخت بهره اوراق، از تاریخ خرید آن تا تاریخ سررسید را در خروجی نمایش می‌دهد. بنابراین خروجی این تابع از نوع عددی است. به‌عبارت‌دیگر این تابع محاسبه می‌کند که از زمانی که اوراق خریداری می‌شود، تا تاریخ سررسید آن چند بار بهره پرداخت می‌شود.

مطالب مرتبط

ورودی ها

  • Settlement : تاریخ خرید اوراق، اجباری، با فرمت تاریخ.
  • Maturity : تاریخ سررسید اوراق، اجباری، با فرمت تاریخ.
    این ورودی معرف تاریخ سررسید اوراق است. این تاریخ روی برگه اوراق درج می‌شود و به معنی زمانی است که خریدار اوراق آن‌ها را به شرکت صادر کننده اوراق تحویل داده و اصل پول خود را پس می‌گیرد. این ورودی نیز از نوع تاریخ است.
  • Frequency : دفعات پرداخت بهره در سال، اجباری، عددی.

ساخت تم و فارسی سازی ویژوال ها در Power BI Desktop

در این مجموعه سعی شده با مقدمات نوشتن دستورات JSON آشنا شوید و سپس براساس فرمت مربوط به ویژوال ها که توسط مایکروسافت اعلام شده بتوانید تم های شخصی خودتان را بسازید.

حتماً میدانید که بهره هر یک از اوراق قرضه می‌تواند در مقاطع مختلفی از سال پرداخت شود. برای این ورودی باید دفعات پرداخت بهره مربوط به اوراق قرضه را وارد نمایید. این ورودی نیز از نوع عددی است و اگر عدد ۱ را وارد کنید به این معناست که اوراق قرضه‌ای که اطلاعات آن را وارد می‌کنید فقط در انتهای هر سال بهره را پرداخت می‌کند(پرداخت بهره سالانه است) و در صورتی که مقدار ۲ را به این ورودی بدهید به معنی شش ماهه بودن پرداخت بهره است و اگر مقدار ۴ را به آن بدهید به معنی فصلی بودن پرداخت بهره توسط شرکت صادر کننده اوراق قرضه است. متأسفانه فقط اعداد ۱،۲ و ۴ را می‌توانید در این ورودی وارد کنید.

  • Basis : مبنای محاسبه بهره، اختیاری، عددی.

مقداری که به این ورودی می‌دهید مشخص می‌کند که ایام ماه‌ها و سال چگونه در نظر گرفته شوند. این مقدار می‌تواند یکی از اعداد ۳،۲،۱،۰ و ۴ باشد. به ازای ۰ (مقدار پیش فرض) هر ماه ۳۰ روز و هر سال ۳۶۰ روز در نظر گرفته می‌شود. به ازای ۱ اعداد حقیقی تعداد روزهای ماه و سال محاسبه می‌شود (در تاریخ میلادی)، به ازای ۲ روزهای ماه حقیقی و روزهای سال ۳۶۰ روز فرض می‌شود، به ازای ۳ روزهای ماه واقعی و هر سال ۳۶۵ روز در نظر گرفته می‌شود و به ازای ۴ سیستم اروپایی در نظر گرفته می‌شود.

نکته

اگر تاریخ خرید قبل از تاریخ پرداخت اولین بهره باشد. این تابع تعداد روزهای بین تاریخ صدور اوراق و تاریخ خرید آن را محاسبه می‌کند

مثال

فرض کنید شرکتی قصد خرید اوراق قرضه ۵ساله‌ای دارد که مشخصات آن به شرح زیر است:

تاریخ صدور: ۰۱/۰۱/۱۳۹۱ ارزش اسمی اوراق قرضه: ۱۵۰۰۰۰۰۰ ریال
تاریخ خرید: ۱۲/۰۲/۱۳۹۱ نرخ بهره اسمی اوراق: ۱۵% (سالانه)

بهره این اوراق در تاریخ سررسید اوراق یک باره پرداخت می‌شود.

آموزش Word

در این مجموعه، سعی کرده‌ام قسمتهای مختلف نرم افزار word را که بیشتر کاربرد دارند، توضیح دهم. البته تاکید میکنم که این نرم افزار قابلیتهای بسیار بیشتری نیز دارد که برای توضیح همه آنها به چندین برابر این مدت زمان نیاز بوده است.

در این مثال چون تاریخ خرید اوراق قبل از تاریخ اولین پرداخت بهره است بنابراین با استفاده از این تابع می‌توانید تعداد روزهای بین تاریخ صدور اوراق و تاریخ خرید آن را محاسبه نمایید. برای درج چنین تابعی در سلول G4 از تابعی با ورودی‌های زیر استفاده کنید:

فرمول

=COUPDAYBS(B3,B4,B7,B8)

G4
خروجی

۴۳


منبع:
حسابداری با اکسل

مرتبط نوشته ها

نوشته‌ی بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *