معرفی نرم افزار power BI

نرم‌افزار Power BI محصول شرکت مایکروسافت است که در سال ۲۰۱۵ به منظور پیاده سازی و استقرار نظام هوش تجاری در سازمانها، ارائه شده است.

در هوش‌تجاری مدیران ارشد و میانی سازمان به دنبال آن هستند که با تعریف شاخصهای کلیدی عملکرد برای فعالیتهای اصلی سازمان، میزان تحقق اهداف استراتژیک به صورت لحظه‌ای رسد شود و نقاط قوت و ضعف سازمان به موقع شناسایی شود و در راستای آن اقدامات لازم صورت پذیرد. به منظور پیاده سازی نظام هوش تجاری در سازمان بسترها و نرم‌افزارهای متعددی از جمله Power BI، Qlick View, SAS, Tableau و …. می‌باشد.

Power BI Desktop

در این بین نرم افزار Power BI به عنوان محصول شرکت مایکروسافت با وجود سن پایین، طرفداران زیادی دارد و نظر بسیاری از شرکتها را به خود جلب کرده است و مطابق با شکل ذیل که مربوط به بررسی توانمندی و سازگاری نرم‌افزارهای BI در سال ۲۰۱۶ است، این نرم افزار در گروه رهبران بازار در جایگاه مناسبی قرار دارد.

 

نرم‌افزار Power BI به دو صورت Power BI Desktop و Power BI Online می‌باشد که از نظر ظاهر و عملکرد با یکدیگر تفاوت چندانی ندارند و کاملا با هم در ارتباط هستند. در تصویر ذیل ظاهر نرم‌افزار Power BI Desktop نمایش داده شده است.

آموزش PowerPivot (کل بخش اول)

آموزشی که در این بخش در اختیار شما قرار داده شده، بخش اول PowerPivot می باشد که جزئی از آموزش های هوش تجاری توسط اینجانب می باشد، آموزش هایی نظیر : Power View ، Power Query و Power BI

اجزاء نرم‌افزار Power BI Desktop

این نرم افزار شامل چهار بخش اصلی هوش تجاری به شرح ذیل می‌باشد.

مطالب مرتبط

۱- جمع آوری اطلاعات: در این قسمت که مشابه با افزونه Power Query  در اکسل ۲۰۱۳ به بعد می‌باشد، اطلاعات از منابع اطلاعاتی متفاوت جمع‌آوری می‌شود.

۲- یکپارچه سازی اطلاعات: در این بخش از نرم افزار که کاملا مشابه با افزونه Power Pivot در اکسل ۲۰۱۰ به بعد است، اطلاعات جمع آوری شده به صورت یکپارچه درآمده و روابط میان جداول تعیین می‌شود.

۳- مصور سازی: در این بخش، اطلاعات یک پارچه شده به صورت گرافیکی و بسیار جذاب نمایش داده میشود که مشابه با ابزار Power View در اکسل می‌باشد.

۴- اشتراک گذاری: در نهایت، داشبوردهای تهیه شده متناسب با سطوح تعریف شده در اختیار کاربران نهایی قرار میگیرد یکی از مزیتهای Power BI در اشتراک گذاری می‌باشد که به راحتی در تمامی دستگاههای هوشمند، حتی موبایل قابل رصد کردن است.

منبع:http://www.excelengineer.ir/power-bi-desktop

ساخت تم و فارسی سازی ویژوال ها در Power BI Desktop

در این مجموعه سعی شده با مقدمات نوشتن دستورات JSON آشنا شوید و سپس براساس فرمت مربوط به ویژوال ها که توسط مایکروسافت اعلام شده بتوانید تم های شخصی خودتان را بسازید.

در ادامه نمونه ای از گزارشات تهیه شده از این نرم افزار که توسط تیم آموزشی تالانت تهیه شده مشاهده میکنید:

مرتبط نوشته ها

نوشته‌ی بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *