VLOOKUP

توضیح

  • این تابع یک کد یکتا دریافت نموده و سپس آن را در ستون اول (در چینشفارسی ستون اول سمت راست‌ترین ستون است و در چینش انگلیسی برعکس) یک جدول به‌صورت عمودی جستجو می‌کند. هنگامی که کد وارد شده در ستون اول جدول یافته شد، در ردیف مزبور (که کد موردنظر در آن ردیف وجود دارد) اطلاعات موجود در ستون خاصی را نمایش می‌دهد. مثلاً با استفاده از این تابع می‌توانید با وارد نمودن کد کالا نام آن را در سلول نمایش دهید.

همان‌طور که از تعریف بالا مشخص است برای استفاده از تابع VLOOKUP باید چند پیش شرط را ابتدا رعایت نمایید:

مطالب مرتبط

  1. وجود جدولی از اطلاعات خام برای استفاده از این تابع ضروری است. اطلاعات موجود در این جدول باید به‌صورت عمودی باشد ذخیره‌شده باشد
  2. در جدول اطلاعات خام باید ستون اول حاوی کد یکتا باشد. این کد که به آن کلید نیز گفته می‌شود اولاً باید برای همه ردیف‌های جدول حاوی مقدار باشد و ثانیاً مقدار آن برای همه ردیف‌های جدول غیرتکراری باشد. بهتر این است که این کد از نوع عددی باشد. بهترین مثال برای این نوع کد، شماره ملی افراد است (کد ملی)، همین‌طور که میدانید همه افراد یک شماره ملی غیرتکراری و از نوع عددی دارند.
  3. ستون حاوی کد (ستون اول جدول) باید از کوچک به بزرگ و یا به ترتیب حروف الفبا مرتب شده باشد.

ورودی ها

  • Lookup_value : کد مورد جستجو، هر نوع، اجباری.

این کد همان است که در جدول داده‌ها به دنبال آن جستجو انجام می‌گیرد.

  • Table_array :جدول داده‌های خام، آرایه‌ای از سلول‌ها، اجباری.

این ورودی معرف جدولی است که اطلاعات در آن جستجو می‌شود. بهتر است این جدول را به‌صورت ستونی معرفی نمایید.

  • Col_index_num : شماره ستون، عددی، اجباری.

معرف شماره ستونی است که در صورت یافتن اطلاعات در جدول اطلاعات آن ستون از ردیف یافته شده در خروجی نمایش می‌یابد. به‌طور مثال برای نمایش نام دانشجو با استفاده از کد او باید شماره ستون نام دانشجو موجود در جدول را در این ورودی وارد نمایید.

  • Range_lookup :دقت جستجو، منطقی، اختیاری با پیش‌فرض ۱٫

آموزش SQL Server برای حسابداران

در این آموزش قصد دارم نرم افزار پایگاه داده sql server رو از ابتدا و برای حسابداران آموزش دهم. در این آموزشی به بررسی پایگاه داده چند نرم نرم افزار معروف حسابداری هم پرداخته شده و جداول موجود در آنها تحلیل شده است.

درصورتی‌که مقدار وارد شده برای این ورودی ۱ باشد (و یا اینکه مقداری برای آن وارد نشود) باعث می‌شود که نزدیک‌ترین نتیجه موجود در جدول Table_array به‌عنوان خروجی تابع نمایش یابد. اما در اکثر موارد چنین طرز جستجویی برای ما مطلوب نیست. مثلاً فرض کنید قصد داریم با وارد نمودن کد دانشجویی نام آن را نمایش دهیم. قطعاً میل نداریم که در صورت ورود کد اشتباه نام دانشجویی نمایش یابد که کد دانشجویی او شبیه به کد اشتباه وارد شده است.

درصورتی‌که مقدار وارد شده برای این ورودی صفر باشد، فقط مقادیر دقیق یافت شده در جدول Table_array در خروجی نمایش می‌یابد و در صورتیکه مقدار دقیق در این جدول یافت نشود خروجی تابع خطا خواهد بود. من معمولاً مقدار صفر را برای این ورودی انتخاب می‌کنم و به شما هم پیشنهاد می‌کنم که برای این ورودی مقدار صفر را وارد نمایید و اصلاً نگران خطاهای نمایش یافته در خروجی نباشید زیرا آن‌ها را با چند روش مختلف می‌توان مدیریت کرد.

مثال

در برنامه فاکتور فروش خود با استفاده از تابع VLOOKUP کد کالا را دریافت نموده و نام آن را در ستون “نام کالا” به‌صورت اتوماتیک درج کنید.

برای این منظور در سلول C6 از تابع VLOOKUP با ورودی‌های زیر استفاده نمایید:

فرمول

=VLOOKUP(B6,’مشخصات کالا’!A:E,2,0)

C6
خروجی

ماست کم چرب

سپس این فرمول را در سلول‌های C7:C15 کپی کنید. نگران خطاهای ایجاد شده پس از این مرحله نباشید زیرا در صفحات بعد روش مدیریت آن‌ها را فرا خواهید گرفت.

 

 


منبع:
حسابداری با اکسل

مرتبط نوشته ها

نوشته‌ی بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *