HLOOKUP

HLOOKUP

توضیح

این تابع بسیار شبیه تابع VLOOKUP است با این تفاوت که اطلاعات موجود در جدول مورد جستجوی تابع VLOOKUP به‌صورت عمودی است، اما در تابع HLOOKUP اطلاعات موجود در این جدول (Table_array) به‌صورت افقی قرار دارد. به‌عبارت‌دیگر پیش‌نیاز استفاده از این تابع ایجاد جدولی افقی از اطلاعات خام می‌باشد.

مطالب مرتبط

ورودی ها

  • Lookup_value : کد مورد جستجو، هر نوع، اجباری.

این کد همان است که در جدول داده‌ها به دنبال آن جستجو انجام می‌گیرد.

  • Table_array :جدول داده‌های خام، آرایه‌ای از سلول‌ها، اجباری.

این ورودی معرف جدولی است که اطلاعات در آن جستجو می‌شود. بهتر است این جدول را به‌صورت ستونی معرفی نمایید.

  • Row_index_num : شماره ردیف، عددی، اجباری.

آموزش اکسل در حسابداری

این دوره حاصل 10 سال تجربه تدریس مدرس در کلاسهای دانشگاه است و سطح شما را در حد متوسط بالا خواهد آورد بطوری که بعد از دیدن و فراگیری آموزشهای این مجموعه خواهید توانست در مصاحبه های شغلی، این اطمینان را به مصاحبه کننده بدهید که از تسلط خوبی نسبت به نرم افزار اکسل برخوردار هستید.

معرف شماره ردیفی است که در صورت یافتن اطلاعات در جدول اطلاعات آن ردیف از ستون یافته شده در خروجی نمایش می‌یابد. به‌طور مثال برای نمایش نام دانشجو با استفاده از کد او باید شماره ردیف نام دانشجو موجود در جدول را در این ورودی وارد نمایید.

  • Range_lookup :دقت جستجو، منطقی، اختیاری با پیش‌فرض 1.

درصورتی‌که مقدار وارد شده برای این ورودی 1 باشد (و یا اینکه مقداری برای آن وارد نشود) باعث می‌شود که نزدیک‌ترین نتیجه موجود در جدول Table_array به‌عنوان خروجی تابع نمایش یابد. اما در اکثر موارد چنین طرز جستجویی برای ما مطلوب نیست. مثلاً فرض کنید قصد داریم با وارد نمودن کد دانشجویی نام آن را نمایش دهیم. قطعاً میل نداریم که در صورت ورود کد اشتباه نام دانشجویی نمایش یابد که کد دانشجویی او شبیه به کد اشتباه وارد شده است.

درصورتی‌که مقدار وارد شده برای این ورودی صفر باشد، فقط مقادیر دقیق یافت شده در جدول Table_array در خروجی نمایش می‌یابد و در صورتیکه مقدار دقیق در این جدول یافت نشود خروجی تابع خطا خواهد بود. من معمولاً مقدار صفر را برای این ورودی انتخاب می‌کنم و به شما هم پیشنهاد می‌کنم که برای این ورودی مقدار صفر را وارد نمایید و اصلاً نگران خطاهای نمایش یافته در خروجی نباشید زیرا آن‌ها را با چند روش مختلف می‌توان مدیریت کرد.

مثال

در پروژه فاکتور فروش خود، اطلاعات کالاها را که هم اکنون در جدولی به‌صورت عمودی (در برگه “مشخصات کالا”) وجود دارد، در برگه‌ای جدید (بانام “مشخصات افقی کالا”) و این بار به‌صورت افقی ذخیره کنید[1]. سپس با استفاده از تابع HLookup ترتیبی دهید که با درج کد کالا در سلول B7 سایر مشخصات آن در سلول‌های B8:B11 درج شود.

برای این منظور سلول‌های A7:B11 را به‌صورت تصویر‏5‑18 شکل می‌دهیم و در سلول B8 فرمول زیر را درج کنید.

سپس می‌توانید فرمول موجود در سلول B8 را در سلول‌های B9:B11 کپی کنید و در نهایت مقادیر مربوط به ورودی Row_index_num را به طرز صحیح مقداردهی نمایید.

فرمول

=HLOOKUP($B$7,$1:$5,2,0)

D8
خروجی

کشک

[1] برای تبدیل یک جدول افقی به یک جدول عمودی به روش زیر عمل کنید:

الف- اطلاعات موجود در جدول مبداء (برگه “مشخصات کالا”) را کپی کنید.

ب- برگه جدیدی ایجاد نموده و روی سلول A1 آن کلیک راست نموده و در منوی باز شده از قسمت Paste Options گزینه Transpose را انتخاب کنید.


منبع:
حسابداری با اکسل

مرتبط نوشته ها

نوشته‌ی بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *