MATCH

MATCH

توضیح

این تابع یک مقدار (عددی یا متنی) دریافت نموده و سپس آن را در یک آرایه (یا ستونی از مقادیر) جستجو نموده و در صورتیکه آن را بیابد موقعیت آن را به‌عنوان خروجی نمایش می‌دهد و در غیر اینصورت خروجی آن خطای #N/A خواهد بود.

مطالب مرتبط

ورودی ها

  • Lookup_value : مقدار موردنظر، هر نوع، اجباری.
  • Lookup_array : آرایه یا ستون مورد جستجو، آرایه، اجباری.
  • Match_Type : نوع جستجو، عددی، اختیاری با پیش‌فرض 1.

این ورودی فقط می‌تواند اعداد صفر، 1 و 1-  را اختیار نماید. درصورتی‌که مقدار 1 را وارد نمایید (و یا این ورودی را خالی رها نمایید) به این معنی است که تابع در محل مورد جستجو (Lookup_array) به دنبال بزرگ‌ترین مقداری می‌گردد که کوچک‌تر یا برابر با Lookup_value باشد. اگر مقدار این ورودی 1 باشد تابع فقط مقداری را در خروجی نمایش می‌دهد که دقیقاً برابر با Lookup_value باشد. و در نهایت اگر مقدار این ورودی 1- باشد به این معناست که تابع در محل مورد جستجو به دنبال کوچک‌ترین مقداری می‌گردد که بزرگ‌تر یا برابر با Lookup_value باشد.

0 تا 100 ساخت فاکتور فروش با برنامه نویسی در اکسل

در این مجموعه مراحل ساخت فاکتور فروش از صفر تا صد آموزش داده خواهد شد و یکی از مزایای این مجموعه این است که مرحله به مرحله مزایا و معایب روش ها بیان می شود و از روش های دیگر جهت رفع نقص روش قبلی استفاده کرده ایم.

نکته

  • هر سه مقدار ورودی Match_type در صورتی درست کار می‌کنند که مقادیر Lookup_array به ترتیب چیده شده باشند.
  • در صورتیکه مقدار ورودی Lookup_value مقداری از نوع عددی باشد، مقدار ورودی Match_type را برابر با صفر قرار دهید، در اینصورت می‌توان از کاراکترهای جستجو (؟ و *) در ورودی Lookup_value استفاده کنید (در صورتیکه با قواعد جستجو با این کاراکترها آشنا باشید).

مثال

در برنامه فاکتور فروش خود در برگه “فاکتور” و در سلول L11 با استفاده از تابع Match موقعیت کالای “کشک”را در جدول کالاها پیدا کنید.

برای این منظور در سلول L11 از تابع Match با ورودی‌های زیر استفاده نمایید:

خروجی این تابع به این معنی است که نهمین سطر موجود در جدول اطلاعات کالاها مربوط به کالای “کشک” می‌باشد.

فرمول

=MATCH(“کشک”,’مشخصات کالا’!B:B,0)

L11
خروجی

9


منبع:
حسابداری با اکسل

مرتبط نوشته ها

نوشته‌ی بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *