مزایای استفاده از فرمت فایلهای باینری (xlsb) در اکسل

مزایای استفاده از فرمت فایلهای باینری (xlsb) در اکسل

بسیاری از کاربران از منافع و مزایای فرمت .xlsb فایل های باینری اکسل بی اطلاع هستند.

مطالب مرتبط

این فایلهای بجای ذخیره اطلاعات در فرمت XML آنها را در فرمت باینتری (دو دویی) ذخیره میکنند. تغییر در فایل های باینتری بخصوص در صفحات بزرگ فایل های حجیم، بسیار سریع تر از سایر فایل ها است . به این معنی که فایل های .xlsb در حالی که کوچکترند ، سریع تر محاسبه میکنند.

فایل های.xlsx با اطلاعات یکسان، 4 برابر زمان محاسبه، 2 برابر زمان ذخیره سازی ، و 1.5 برابر حجم فایل با فرمت .xlsb را دارند.

 

 

یعنی زمان محاسبه در یک فایل xlsx چهار برابر است و حجم آن 1.5 برابر و زمان ذخیره سازی نیز 2 برابر است

آموزش اکسل در حسابداری

این دوره حاصل 10 سال تجربه تدریس مدرس در کلاسهای دانشگاه است و سطح شما را در حد متوسط بالا خواهد آورد بطوری که بعد از دیدن و فراگیری آموزشهای این مجموعه خواهید توانست در مصاحبه های شغلی، این اطمینان را به مصاحبه کننده بدهید که از تسلط خوبی نسبت به نرم افزار اکسل برخوردار هستید.

بنا به گزارش یکی از کاربران انجمن بسیار مشهور Stackoverflow ، برای صفحه ای با 10،000 ستون ، و 1،000 ردیف جمعا ، 10،000،000 سلول (107) با فرمول زنجیره ای 1+ ، نتایج زیر در دو فرمت xlsx و xlsb به دست آمد:

.xlsx .xlsb واحد
زمان بارگذاری 165 43 ثانیه
زمان ذخیره سازی 115 61 ثانیه
اندازه فایل 91 65 MB

از نقطه نظر امنیتی نیز ، فایلها در قالب باینری هستند و نه در قالب xml و این یعنی کاربران نمیتوانند با تغییر پسوند فایلهای باینری (xlsb) به zip به اطلاعات آنها دسترسی داشته باشند. (رجوع نمایید به این مقاله)

سایر مزایای فرمت xlsb عبارتند از :

– اگر تعداد کاراکتر های فرمولی بیش از سقف مجاز 8192 کاراکتر باشد .
– کدهای ماکرو و VBA به طور کامل پشتیبانی میشوند.

معایب وجنبه های منفی فایل های xlsb :

– اجازه اصلاح نوار ابزار در فایل xlsb وجود ندارد. برای تغییر نوار به شکل دلخواه ، ابتدا باید به فرمت xlsm برگردید، تغییرات مورد نظر را انجام دهید و سپس به حالت xlsb برگردید.
– عدم تعامل بالقوه با آفیس های متن باز ( open source)
– عدم سازگاری با اکسل های 2003 و قدیمی تر
– سازگاری فرمت xml برای استفاده از اطلاعات در سایر برنامه ها (مثلا وب سرویس) بیش از فایل های باینری است. اگر شما سیستم های زیادی را باهم لینک کنید، ممکن است در یکی از لایه ها اشکالی پیدا شود که برای این منظور فایل های xml توسعه داده شده‌اند.

برنده جایزه ما ، نرم افزار امنیتی XLSafe CORE است که پسوند xlsb را کاملا پشتیبانی میکند و توصیه اکید ما برای فایل های بسیار بزرگ و پیچیده است.

منبع : وبلاگ datasafexl

مترجم: مریم حائری نیا

مرتبط نوشته ها

نوشته‌ی بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *