محاسبه ی نرخ بهره ی وام با تابع RATE

به کمک این تابع می توانیم نرخ بهره یا سود وام دریافتی از بانک ها و موسسات مالی را محاسبه نماییم

مطالب مرتبط

ورودی ها

nper:تعداد کل دوره های پرداخت

 

  • PMT: مبلغ پرداختی ثابت که در طول عمر سرمایه گذاری تغییری نمیکند
  • FV: مبلغ نهایی در پایان دوره، عددی، اختیاری با پیش‌فرض صفر.

اگر علاوه بر مبالغ یکسان در فواصل زمانی قصد محاسبه ارزش فعلی یک مبلغ اضافی در پایان دوره را نیز داشته باشید می‌توانید این مبلغ را در این ورودی وارد نمایید. بهترین مثال برای استفاده از این مبلغ محاسبه ارزش بازار اوراق قرضه (مشارکت) است. همان‌طور که می‌دانید ارزش بازار اوراق قرضه برابر است با مجموع ارزش فعلی مبالغ بهره پرداختی (Pmt) و ارزش اسمی اوراق قرضه(FV).

  • Type : زمان پرداخت، عددی، اختیاری با پیش‌فرض صفر.

همان‌طور که می‌دانید حاصل محاسبه ارزش فعلی اقساط برابر، بستگی به این دارد که این اقساط در ابتدای سال پرداخت گردند و یا در انتهای سال. اگر اقساط شما در انتهای سال پرداخت می‌گردند نیازی نیست در این ورودی عددی وارد شود (و یا می‌توانید عدد صفر را برای محکم کاری وارد نمایید)، اما اگر اقساط در ابتدای سال پرداخت می‌گردد مقدار ۱ را برای این ورودی وارد کنید.

آموزش SQL Server برای حسابداران

در این آموزش قصد دارم نرم افزار پایگاه داده sql server رو از ابتدا و برای حسابداران آموزش دهم. در این آموزشی به بررسی پایگاه داده چند نرم نرم افزار معروف حسابداری هم پرداخته شده و جداول موجود در آنها تحلیل شده است.

  • PV : مبلغ وام (کل مبلغ)، عددی، اجباری.

همان‌طور که مشخص است این ورودی معرف مبلغ اولیه وام است که دریافت (پرداخت) نموده‌اید و حال می‌خواهید اقساط آن را محاسبه نمایید. این ورودی از نوع عددی بوده و بهتر است به‌صورت مبلغ فرمت بندی شود.

  • GUESS: میزان تخمینی نرخ بهره، عددی، اختیاری، پیشفرض ۰٫۱٫

این ورودی مقداری را که توسط شما برای نرخ بهره تخمین زده شده است را برای شروع کار دریافت میکند. دریافت این ورودی برای سرعت بیشتر در محاسبات است. این ورودی اختیاری است و اگر آن را خالی رها کنید مقدار آن ۰٫۱ خواهد بود.

نکته:

برای اینکه این تابع جواب درست به شما بدهد باید دو ورودی PV و PMT از لحاظ علامت برعکس یکدیگر باشند.

مرتبط نوشته ها

نوشته‌ی بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *