جرائم تکنولوژیکی و مالی : فرصتی که نباید از بین برود

جرائم تکنولوژیکی و مالی : فرصتی که نباید از بین برود

فناوری صنعت خدمات مالی را تغییر میدهد. پس سیاستگذاران ملی و سازمان های بین دولتی چگونه باید به سرعت استاندارد های قوی و راهنمایی های مربوطه را تنظیم کنند؟

مطالب مرتبط

در سالهای اخیر، چشم انداز خدمات مالی به دلیل نوآوری های تکنولوژیکی و افزایش مقررات جهانی، تغییر اساسی کرده است، و بخش اعظم این امر ، واکنش به بحران های بانکی و ضعف های مشخص است.

این رویداد ها با انقلاب دیجیتال  و ظهور فن آوری مالی (FinTech) همراه بود ، که تجربه و کارایی مشتریان خود را در قلب مدل های کسب و کار خود قرار داده بود.

شرکت های پیشتاز برای ارائه راههای پیشرفته رفتار ها و تجربیات مالی، نظیر پرداخت با تلفن همراه، وام دهی همکار به همکار،خدمات انتقال وجه، صندوق های سرمایه گذاری انبوه، مدیریت ثروت، پول مجازی، و کیف پول مجازی (که اینها تنها قسمتی از خدمات است) به صورت انفجاری ایجاد شدند.

موضوع اینجا خاتمه پیدا نمیکند. اغلب مدل های سودمند تکنولوژیکی، از تکنولوژی استفاده از فرایند های خودکار برای تسهیل با مقررات (Reg Tech) تا تکنولوژی مورد استفاده در خدمات بیمه[۱] (Insur Tech) میتواند بقای خدمات مالی قدیمی را از بین ببرد.

در حالی که در این صنف نوع جدید مالی مسکوت مانده، ولی نباید اثر تغییر آن دست کم گرفته شود.

سرعت تغییر نیز نباید دست کم گرفته شود. برای ارائه دهندگان خدمات فعلی، فرایند سخت استخدام، منقضی شدن (تکنولوژی) که در نهایت باعث میشو در اولویت قرار نگرفتن مشتری میشود  سبب شده به سرعت تکنولوژی های جدید را دریافت و با استارت آپ ها همکاری کنند تا عقب نمانند.

این نو آوری در انگلستان پذیرفته شده است. طبق گزارش مشاوران جهانی EY به وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۶، لندن به عنوان قطب جهانی و رتبه اول قوی ترین سسیستم FinTech شناخته شده است.

و درسال ۲۰۱۵ ، ناظران شهرو اداره امور مالی ، پروژه نوآورانه ای را معرفی کردند که به شرکت های منتخب اجازه داده میشود تا محصولات خود را در محیط واقعی به طور قانونی مثل یک زمین بازی آزمایش کنند.

VBA در اکسل- (ثاقبی)

این مجموعه عظیم برای آموزش کاربردی vba  می باشد که شامل سه سطح است – برای  کسانی طراحی شده که می خواهند تا  سطوح بالا برنامه نویسی را یاد بگیرند .

قطعا این پیشرفت ها مثبت است، اما هنوز این سوال مطرح است: چگونه دولت های ملی و سازمان های بین المللی مثل اتحادیه اروپا، سازمان کارمندان مالی یا گروه ویژه اقدام مالی (FATF) مقررات و راهنماهای  مربوط به جرائم مرتبط با این این دنیای جدید مالی را ایجاد کنند؟

با توجه به اینکه سازمان های جنایتکار و تروریست ها به دنبال استفاده از فن آوری های جدید برای کمک به فعالت های خود هستند، بخش اصلی رشد FinTech، مربوط به اطمینان از استاندارد بالا و کنترل مناسب جرم و جنایت مالی است.

درحقیقیت خطراتی که متوجه FinTech است  بیشتر از موسسات مالی سنتی است. چنانچه در گاهنامه RUSI اشاره شده است، انتقال بین المللی پول مجازیبسیار سریع و ابهام آن زیاد است و همچنین میتوان برای انتقال آن از نامهای مستعار استفاده کرد که این موارد مزایای واضحی برای سازمان های جنایی به حساب می آیند.

در حالی که شواهد  پولشویی و ترورسیم مالی  محدود است ، به نظر میرسد رشد این بخش اجتناب ناپذیر است. شرکت های FinTech باید به خطرات دیگری مثل ، تقلب،تسهیل ارتشا،، فساد و حتی فرار مالیاتی نیز  توجه داشته باشند.

پیش بینی این خطرات در تنظیم مقررات امری کلیدی است.

چابکی و فرصت خلاقیت در مقیاس کوچک ، ماهیت این نوع کسب و کارهاست ، پس  FinTech برای ایجاد ابزارهای سیستماتیک کنترل جرائم،  موسسات مالی قدیمی را، از بطن کارو بدون ضعف ، به چالش میکشد.

مثلا، مونزو به عنوان یک بانک پیشتاز در زمینه خدمات روی تلفن های هوشمند، از دستگاههایی برای نظارت بر عملکرد حساب مشتریان و شناسایی فعالیت های غیر قانونی، سازگار با جرائم مالی جدید، استفاده میکند.

از سال ۲۰۱۲، سرمایه گذاری در بخش RegTech هر سال افزایش یافته و در سال ۲۰۱۶ این بخش به بالاترین رکورد خود رسید که نشان دهنده مزیت رقابتی است که اتوماسیون اداری میتواند به ارائه دهندگان خدمات مالی دهد.

پس، کجا وظایف ارائه آیین نامه ها و قوانین رها شده است؟

در سطح اتحادیه اروپا، این تفکر با ایجاد نیروی کار داخلی در FinTech پیشرفت میکند. در ژانویه ۲۰۱۷، کمیته امور اقتصادی و پارلمانی اروپا، پیش نویس گزارش خودر در مورد FinTech را ارائه داد و در ماه گذشته ، سرویس تحقیقاتی پارلمان ، خلاصه‌ای از از چشم انداز و چالش های FinTech را منتشر کرد.

گروه ۲۰ ( بیست اقتصاد برتر دنیا) به ریاست آلمان ، FinTech  را در اولویت قرار داده است.   گروه ۲۰ تاکید کرده، نه تنها FinTech را به راحتی در اختیار کشور های ثروتمند قرار خواهد داد، بلکه دو میلیارد نفر در سراسر دنیا از مزایای مالی آن بهره‌مند خواهند بود.

از سوی دیگر ، شرکت های FInTech بزودی باید از دستور العمل های اتحادیه اروپا از جمله، چهارمین دستور المعمل مبارزه با پولشویی، که از ۲۶ ژوین باید اجرایی شود و دستورالعمل ۲ خدمات پرداخت که از تاریخ ۱۳ ژانویه ۲۰۱۸ به قوانین ملی وارد میشود، نیز باید تبعیت کنند. هر دو اینها، فرصت ها و چالش هایی را برای این بخش ایجاد میکنند.

در ماه ژوین رئیس FAFT همکاری بخش FInTech و RegTech را در دستور کار خود امسال قرار داد. در حالی که FATF در مراحل اولیه جمع آوری شواهد است، تمرکز روی این موضوع ، و برقراری جلسه درماههای آینده امیدوار کننده است.

چالش بحرانی و روز افزون FATF ، این است که آیا با توجه به چشم انداز خدمات مالی فعلی و آینده  استانداردهای کنونی ارزیابی کافی را خواهند داشت یا نه. مسلم است که خلاقیت در تکنولوژی به سرعت حرکت میکند و FATS باید مطمئن شود که استاندارد ها و مقررات از آن عقب نماند.

آموزش اکسل در حسابداری

این دوره حاصل 10 سال تجربه تدریس مدرس در کلاسهای دانشگاه است و سطح شما را در حد متوسط بالا خواهد آورد بطوری که بعد از دیدن و فراگیری آموزشهای این مجموعه خواهید توانست در مصاحبه های شغلی، این اطمینان را به مصاحبه کننده بدهید که از تسلط خوبی نسبت به نرم افزار اکسل برخوردار هستید.

FATF باید ارزیابی اساسی مربوط به خدمات مختلفی را با توجه به جوامع متنوع FInTech ارانه دهد که به معنی یکسانی استانداردها نخواهد بود.

در سالهای اخیر همکاری میان بخش های عمومی و خصوصی برای یکپارچگی سیستم مالی حفظ و تقویت شده است. این دیدگاه که استاندارد ها و مقررات تنظیم شده ، بحرانی است که نو آوری ها را نادیده گرفته و از سرعت پیشرفت FInTech میکاهد که این امر میتواند تبدیل به چالش روزانه شود.

FATF باید مکانیسم های پایا و راهنماهایی تدوین کند که شرکت های با تکنولوژی جدید، قوانین و مقررات اجرایی بتوانند با یکدیگر کارکنند تا جرائم مالی نه فقط از طریق استاندارد ها محقق نشود بلکه با FinTech امکان سوء استفاده از جرائم مالی منعکس شود.

 

 

 

نویسنده :  Florence Keen – Research Analyst, RUSI

مترجم: مریم حائری نیا

منبع: https://www.imlpo.com/News/news/technology-and-financial-crime–an-opportunity-not-to-be-wasted


[۱] نمونه سایت بیمه در ایران    https://bimeh.com/

مرتبط نوشته ها

نوشته‌ی بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *